DZIEDZICZENIE SPADKU W MAŁŻEŃSTWIE.
Spadek można dziedziczyć na podstawie sporządzonego za życia testamentu lub w razie braku testamentu na podstawie ustawy.
W przypadku dziedziczenia na podstawie ustawy dziedziczy w pierwszej kolejności małżonek oraz dzieci spadkodawcy w częściach równych. Co do zasady spadkobiercy dziedziczą w częściach równych.
Przykłady:
1. Jeżeli zmarły pozostawił małżonka i 2 dzieci – wszyscy spadkobiercy dziedziczą w częściach równych.
2. W przypadku gdy do spadku powołanych jest większa liczba spadkobierców np. małżonek i 5 dzieci – udział spadkowy małżonka nie może być mniejszy niż ¼ całości spadku. Natomiast pozostała część spadku ulega równemu podziałowi pomiędzy pozostałych spadkobierców.
Co w sytuacji, gdy spadkobierca jest rozwiedziony?
W sytuacji, gdy Sad orzekł o rozwiązaniu małżeństwa, były małżonek wraz z uprawomocnieniem się wyroku rozwodowego traci prawo do dziedziczenia ustawowego po swoim byłym mężu lub żonie. Mimo, iż były małżonek nie może dziedziczyć po zmarłym małżonku na podstawie ustawy, może dziedziczyć na podstawie testamentu sporządzonego za życia przez spadkodawcę.
Co w sytuacji, gdy spadkobierca ponownie zawarł związek małżeński?
Jeżeli nie zostanie sporządzony testament, w przypadku śmierci jednego z małżonków zastosowanie będą mieć przepisy dotyczące dziedziczenia ustawowego. Wówczas powołanym w pierwszej kolejności do spadku z mocy ustawy będzie: obecny małżonek (nie były małżonek) oraz dzieci z pierwszego małżeństwa spadkodawcy oraz wspólne dzieci spadkodawcy i drugiego małżonka.
Co wchodzi w skład majątku spadkowego?
W skład spadku wchodzą przedmioty majątkowe stanowiące majątek osobisty spadkodawcy, ale także majątek wspólny nabyty w trakcie trwania małżeństwa. Majątek osobisty stanowią przedmioty nabyte przez każdego z małżonków przez zawarciem związku małżeńskiego.