ZMIANY W UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH OD 1.01.2022 R.

Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 26.04.2021 r. ( DZ.U. 2021 poz. 1621) wprowadza szereg zmian w sferze ubezpieczeniowej, które będą obowiązywały już od 1 stycznia 2022 roku.

 

ZASIŁEK CHOROBOWY PO USTANIU UBEZPIECZENIA

Według nowych przepisów  od 1 stycznia 2022 roku zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia  będzie można pobierać do 91 dni. Ta zasada nie będzie dotyczyła osób chorych na gruźlicę, niezdolnych do pracy w okresie ciąży i niezdolnych do pracy wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek  i narządów oraz zabiegowi pobrania  komórek, tkanek i narządów.

WYŻSZY ZASIŁEK ZA POBYT W SZPITALU

Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi co do zasady 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od 1 stycznia 2022 roku miesięczny zasiłek chorobowy będzie przysługiwał
w wysokości 80 proc.

 

PRAWO DO ŚWIADCZEŃ MIMO SPÓŹNIENIA W OPŁACANIU SKŁADEK

Od 1 stycznia 2022 r. dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie ustanie z powodu nieterminowego opłacenia składek. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mogli otrzymać świadczenia z ubezpieczenia chorobowego również gdy opłacą składki po terminie. Nie będą już musieli składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie.

Nowe przepisy umożliwią nabycie prawa do zasiłku osobom, które będą niezdolne do pracy w okresie, za który będą miały zaległości z tytułu składek w kwocie wyższej niż 1 proc. minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r. – 30,10 zł). Nabędą prawo do zasiłku po spłacie zadłużenia.