ALIMENTY – KTO JEST UPRAWNIONY I ZOBOWIĄZANY DO ALIMENTACJI
Czym są alimenty?
Zgodnie z definicją Rzecznika Praw Obywatelskich “alimenty są to regularne, obligatoryjne świadczenia najczęściej na rzecz członków rodziny, polegające na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania.”
Kto jest uprawniony i zobowiązany do płacenia alimentów?
Źródłem stosunku alimentacyjnego jest stosunek prawno-rodzinny istniejący pomiędzy zobowiązanym do alimentacji a osobą uprawnioną do alimentów. Obowiązek alimentacyjny ciąży przede wszystkim na krewnych w linie prostej (tak zwani wstępni: rodzice, dziadkowie itd. oraz zstępni: dzieci, wnuki itd.) oraz w przypadku braku krewnych w linii prostej lub niemożności wykonywania przez nich obowiązku alimentacyjnego obciąża on w dalszej kolejności krewnych w linii bocznej np. rodzeństwo. Kto może ubiegać się o alimenty? O alimenty może ubiegać się: – małżonek (w trakcie lub po orzeczeniu rozwodu małżonek może ubiegać się alimentów od drugiego małżonka po spełnieniu określonych w przepisach prawa przesłanek), – dziecko (dziecko może ubiegać się o alimenty od rodzica/rodziców również po osiągnięciu przez nie pełnoletności), – rodzic (może ubiegać się o alimenty od swojego dziecka jeżeli znajduje się w niedostatku).
Ważne:
– Prawo do alimentów oraz obowiązek alimentacyjny wygasa z chwilą śmierci którejkolwiek ze stron tj. osoby uprawnionej do pobierania alimentów jak i osoby zobowiązanej do płacenia alimentów.
– Obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego do płacenia alimentów.
– Nie można zbyć prawa do alimentów.
– Uregulowanie kwestii związanych z wysokością alimentów oraz ustaleniem osoby zobowiązanej do płacenia alimentów wymaga złożenia pozwu o alimenty do właściwego Sądu Rejonowego.
– Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem 3 lat.