ROZWÓD Z WINĄ CZY BEZ WINY

Rozwód z winą czy bez winy? 

Zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Sąd orzekając rozwód orzeka czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. O tym, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego, decyduje wyłącznie sentencja prawomocnego wyroku rozwodowego.  Możliwe są następujące warianty orzeczenia rozwiązania małżeństwa małżonków: 

          1.           Orzeczenie rozwiązania małżeństwa z winy jednego z małżonków, 

          2.          Orzeczenie rozwiązania małżeństwa z winy obojga małżonków, 

          3.          Orzeczenie rozwiązania małżeństwa bez orzekania o winie małżonków. 

Sąd orzekając o rozwiązaniu małżeństwa bada czy w małżeństwie stron wystąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego oraz czy wskutek orzeczenia rozwodu nie ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków a także czy orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

WINA PRZY ORZEKANIU ROZWODU. 

W przypadku orzeczenia rozwodu przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego przewidują obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami. W tym przypadku orzeczenie o winie przy rozwodzie ma istotne znaczenie bowiem wina bądź jej brak wpływa na zakres obowiązku alimentacyjnego między byłymi małżonkami. 

Małżonek, który został uznany za niewinnego rozkładu pożycia małżeńskiego ma prawo domagać się od swojego byłego małżonka alimentów (tzw. „rozszerzony” obowiązek alimentacyjny). 

Nie może żądać roszczeń alimentacyjnych natomiast małżonek winny rozkładu pożycia od małżonka, który winy w pożyciu nie ponosi. 

– Na czym dokładnie polega i od czego uzależniony jest obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami? 

– Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego? 

– Jakie są przesłanki do orzeczenia rozwodu pomiędzy małżonkami? 

W przypadku chęci skonsultowania problemu prawnego zapraszam do kontaktu. r.pr. Justyna Hoehne